top of page

NAUKA ZACHOWAŃ

            Nie każdy właściciel psa musi być miłośnikiem sportów kynologicznych i sprawdzać umiejętności swoje i swojego psa na egzaminach czy zawodach ale każdy powinien nauczyć psa podstawowych komend, które pozwolą na kontrolowanie jego zachowania.

            Przyszło nam żyć w czasach gdzie wokół panuje powszechny ruch i hałas a dodając do tego przeróżne chemiczne często drażniące zapachy, możemy tylko przypuszczać jak trudno jest się w tym świecie odnaleźć naszym czworonogom. 

Praca z psem to przede wszystkim nauka komunikacji. Tylko wtedy możemy psa czegoś nauczyć gdy zwierzę zrozumie czego od niego oczekujemy. Dobra komunikacja to szybka i precyzyjna nauka zachowań. A wyuczone zachowanie psa staje się  doskonałym narzędziem w ręku przewodnika tak jak smycz czy linka. Każdy pies powinien przyswoić podstawowe komendy takie jak: siad, waruj, stój. Powinien umieć spokojnie chodzić na smyczy, wracać na komendę, pozostawać we wskazanym miejscu  i akceptować chwilowe odejście opiekuna. Nabycie tych umiejętności jest w zasięgu psa  każdej rasy  a ich stopień zależy tylko od zaangażowania przewodnika.

            Począwszy od 4 miesiąca życia każdy młody pies powinien rozpocząć regularną naukę zachowań. W moim przekonaniu najlepiej sprawdza się praca indywidualna z małą ilością rozproszeń wzbogacona o równie regularne kontakty społeczne z innymi bezpiecznymi i zrównoważonymi psami.

Od 4 miesiąca szlifujemy zatem wszystkie potrzebne nam w życiu komendy, a kto wie może będą one podstawą do dalszej pracy na wyższym poziomie.

bottom of page