nauka zachowań

Nie każdy właściciel psa musi być miłośnikiem sportów kynologicznych i sprawdzać swoje umiejętności na egzaminach czy zawodach ale każdy powinien nauczyć psa podstawowych komend które pozwolą na kontrolowanie jego zachowania.

Przyszło nam żyć w czasach gdzie wokół panuje nienaturalny ruch i hałas a dodając do tego przeróżne chemiczne wonie możemy tylko przypuszczać jak trudno jest się w tym naszym świecie odnaleźć czworonogom. 

Praca z psem to przede wszystkim nauka komunikacji. Tylko wtedy możemy psa czegoś nauczyć gdy zwierzę zrozumie czego od niego oczekujemy. Dobra komunikacja to szybka i precyzyjna nauka zachowań. A wyuczone zachowanie psa staje się  doskonałym narzędziem w ręku przewodnika tak jak smycz czy linka. Każdy pies powinien przyswoić podstawowe komendy takie jak: siad, waruj, stój.

Powinien umieć spokojnie chodzić na smyczy, wracać na komendę, pozostawać we wskazanym miejscu  i akceptować chwilowe odejście opiekuna. Nabycie tych umiejętności jest w zasięgu psa  każdej rasy  a ich stopień zależy tylko od zaangażowania przewodnika.

Począwszy od 4 miesiąca życia każdy młody pies powinien rozpocząć regularną naukę zachowań. W moim przekonaniu najlepiej sprawdza się praca indywidualna z małą ilością rozproszeń wzbogacona o równie regularne kontakty społeczne

z innymi psami.

Od 4 miesiąca szlifujemy zatem wszystkie potrzebne nam w życiu komendy, a kto wie może będą one podstawą do dalszej pracy na wyższym poziomie.