top of page
Nowy-4_edited.jpg

                  Mam wrażenie, że życie psa można porównać do książki z niepełnym tekstem. Brakuje w nim słów, zdań
a czasem całych akapitów. Naszym zadaniem jest wypełnienie pustych miejsc i stworzenie zrozumiałej i ciekawej treści. Jeśli zrobimy to z uwagą, wiedzą i pomocą bardziej doświadczonych od nas, to otrzymamy zrozumiały

i pasjonujący tekst. Jeśli natomiast nie wykażemy zaangażowania książka będzie nudna, niezrozumiała i może wylądować na śmietniku.

           Każde szczenię przychodzi do nas z pewną pulą genetycznych zachowań, które możemy wzmacniać, wyciszać, rozwijać, kształtować, wyłapywać. Jeśli to, co charakterystyczne dla danej rasy będzie stanowić dla nas kłopot to mamy problem, który świadczy, że nie dość starannie przeanalizowaliśmy nasze warunki zapewnienia psu możliwości realizacji jego potrzeb. Po prostu nie dobraliśmy sobie psa do naszego stylu życia.

W chwili obecnej zarejestrowanych jest około 400 ras psów, które rożni nie tylko wygląd zewnętrzny ale przede wszystkim zachowanie. To właśnie pierwotna użytkowość powinna być dla nas wskazówką jakiego psa wybrać. Niestety cały czas kupujemy czworonogi kierując się wyglądem i rodzajem sierści dlatego tak dużo psów ląduje w schroniskach lub co gorsze na ulicy. Mamy również co raz więcej kłopotów ze zrozumieniem naturalnych zachowań i realizacją potrzeb rasowych naszego pupila ponieważ nie dostajemy takiej wiedzy nigdzie podczas całej naszej zinstytucjonalizowanej drogi edukacyjnej. Bardzo ważne zatem jest szukanie tej wiedzy na własną rękę i to jeszcze przed wzięciem do domu psa.

 

          Podstawą szkolenia psów jest wiedza, dobra komunikacja ze zwierzęciem i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa w obecności właściciela. To długi proces, który ma początek już w pierwszym dniu po zabraniu szczeniaka do domu.

Od tej małej puchatej kuleczki otrzymujemy bardzo duży kredyt zaufania i tylko od nas zależy co z nim zrobimy.

                 Wybór metody szkoleniowej to decyzja, która w sposób zasadniczy wpłynie na postępy w nauce i chęć do pracy naszego czworonoga.

Jeżeli podczas interakcji z psem zostanie naruszony jego dobrostan to nie ma mowy o świetnych rezultatach, ponieważ cały wysiłek zwierzęcia zostanie skierowany na zapewnienie sobie komfortu psychicznego.

Wyniki naszych działań mogą być co najwyżej zadowalające.

Nie znaczy to że podczas treningu pies nie może być narażony na trudne sytuacje. Wręcz przeciwne.

Bez stopniowego obciążania nasz pies nie nauczy się pracować ignorując bodźce rozpraszające.

Ale tylko pies, który czuje wsparcie i bezpieczeństwo obok swego przewodnika będzie stopniowo nabierał pewności i chęci do pracy niezależnie od sytuacji i panujących warunków.

                   Szkolenie psa to niekończący się proces, trwający jak już wspomniałam, od pierwszego dnia czworonoga w naszym domu. Ogromnie ważne są dobre fundamenty czyli praca od samego początku ze świadomością  tego  co   chcemy   osiągnąć  i  jakim   sposobem.  Składają  się  nie  socjalizacja   wewnątrz

i międzygatunkowa, socjalizacja z otoczeniem, zapewnienie psu poczucie bezpieczeństwa, nauka stałych zasad 

i schematów.  Na tym etapie musimy być pewni, że nasz czworonóg dokładnie wie o co nam chodzi dlatego poprzeczka wymagań powinna być na odpowiednio niskim poziomie. Prawie zawsze jesteśmy za bardzo wymagający i nie dajemy psu wystarczająco dużo czasu na opanowanie jednej komendy. Pędzimy dalej ślepo wierząc, że mamy cudownie zdolnego psa.

Skąd zatem tyle problemów w późniejszym czasie?

                    Bądźmy wyrozumiali i cierpliwi. Dajmy psu czas, nauczmy się mądrze wzmacniać pożądane zachowania i cieszmy się z każdej nowej umiejętności. Przede wszystkim jednak sami nauczmy się uczyć swojego psa. 

                    W naszej szkole każda lekcja trwa tyle na ile pozwoli nam sam pies.

I na koniec ważna informacja.

Drodzy Państwo nie jesteśmy cudotwórcami. Niestety. Sami nie wyszkolimy Wam psów. To Wasze zadanie.

My pracujemy przekazując całą naszą wiedzę i doświadczenie.

Od Was oczekujemy zaangażowania i dobrego nastawienia.

 

Magda Galak

FUNDAMENTY

psie przedszkole to dobry fundament, na którym można niejedno zbudować.

JUNIOR

podstawowe posłuszeństwo jest w zasięgu psa każdej rasy 

NIE TYLKO DLA ,,ORŁÓW"

im więcej poświęcisz czasu pracując z psem tym dalej dotrzesz.

bottom of page