top of page

MODYFIKACJE ZACHOWAŃ NIEPOŻĄDANYCH

          Większość zachować uciążliwych dla właścicieli pojawia się w wyniku czynników naruszających dobrostan zwierzęcia i jest reakcją sygnalizującą iż potrzeby czworonoga nie są realizowane w wystarczającym stopniu.

                Aby pomóc w rozwiązaniu problemu trzeba go najpierw określić, znaleźć jego źródło a więc zrozumieć,

a następnie zastanowić co w tym konkretnym przypadku możemy zaproponować właścicielowi i co właściciel jest w stanie zrobić aby pomóc i sobie i psu. Niestety nikt z nas nie jest cudotwórcą i praca mająca na celu modyfikację zachowania zwierzęcia jest żmudna, często długotrwała i wymaga dużego zaangażowania niejednokrotnie wszystkich członków rodziny.

Wymaga również opanowania przez właściciela psa technik szkoleniowych prowadzących do modyfikacji zachowania i umiejętnego stosowania nawet kilku jednocześnie. Często wydaje się to być ponad siły i chęci naszych klientów. Należy  jednak podjąć trud aby pomóc zwierzęciu bo nie zapominajmy, że to my jesteśmy

w pełni odpowiedzialni za jego zachowanie,

           Modyfikację zachowania warto rozpocząć od wykluczenia czynnika wewnętrznego, chociażby bólu, ponieważ czasem się zdarza, że  w wyniku dolegliwości chorobowych psy manifestują zachowania nietypowe. Musimy zatem być pewni, że pracujemy z zupełnie zdrowym psem. Czasem warto zweryfikować dietę czworonoga ponieważ mamy tendencję do przekarmiania naszych kudłatych przyjaciół co także nie najlepiej wpływa na zachowanie i dobrostan psów.

               Większość psów, które zachowują się w nieakceptowalny przez właściciela sposób to jednak zupełnie zdrowe zwierzęta a ich zachowanie w większości przypadków bierze się z braku odpowiedniej socjalizacji, zaniedbania treningu posłuszeństwa, ograniczania kontaktów społecznych czy braku realizacji potrzeb rasowych psa.

Dlatego jeśli zachowanie psa zaczyna nas niepokoić warto zasięgnąć opinii specjalisty w szczególności gdy

w grę wchodzi agresja zwierzęcia, która może zagrażać bezpieczeństwu ludzi i zwierząt.

Konsultacje behawioralne w naszym Ośrodku odbywają się po wcześniejszej rejestracji i wypełnieniu formularza, który można znaleźć poniżej. 

Gdy jesteśmy pewni, że zachowanie można szybko zmodyfikować od ręki ustalamy plan działania i zabieramy się do pracy.

Jednak kiedy mamy do czynienia z zrachowaniami trudnymi a w szczególności stanowiącymi zagrożenie dla innych ludzi i zwierząt proponujemy konsultacje poszerzone na które składają się:

- obserwacja psa w otoczeniu nie znanym psu /najczęściej u nas na placu/,

- obserwacja psa w domu,

- zlecenie wykonania badań laboratoryjnych.

Wynikiem  pracy jest raport pokonsultacyjny, który klient otrzymuje do tygodnia po wizycie i który zawiera szczegółową analizę przypadku oraz sugerowany plan postępowania z psem.

W jakiego typu problemach behawioralnych mogę pomóc?

  • zachowania agresywne

  • problemy separacyjne

  • niszczenie przedmiotów i sprzętów domowych

  • problemy z treningiem czystości

  • nadmierna szczekliwość

  • niepokój, lęk i fobie

  • lęk przed podróżowaniem samochodem

  • gonienie innych zwierząt, pieszych lub rowerzystów

  • samouszkodzenia (np.wylizywanie się) ... i inne.....

 

Jeśli chcesz skorzystać z naszej pomocy najpierw wypełnij formularz żebyśmy mogli poznać problem Twojego psa

bottom of page