top of page

FUNDAMENTY

                   Pracę z psem musimy zacząć od zbudowania dobrych podstaw. Jednak zbudowanie fundamentów nie dotyczy tylko psa ale również przewodnika. Nasza wiedza o procesach zachodzących w organizmie zwierzęcia w różnych sytuacjach, o emocjach, fazach rozwojowych, potrzebach a także poznanie rożnych technik pracy ze zwierzęciem pomogą nam w szkoleniu i spowodują, że będziemy świadomi i bardziej pewni tego co chcemy uzyskać.

Nie bądźmy ignorantami. Szanujmy psa, który na poziomie podstawowym dysponuje tymi samymi systemami emocjonalnymi co
i my ludzie.

Zręby fundamentów w pracy z psem buduje matka i hodowca dlatego bardzo ważny jest świadomy i dobry wybór miejsca pochodzenia szczenięcia. Tam zaczyna się również proces socjalizacji wewnątrz i międzygatunkowej. Jeżeli do 8 tygodnia szczenię żyło w bardzo ubogim środowisku to mamy pełne ręce roboty aby zdążyć z socjalizacją przed końcem 12 tygodnia. To właśnie wtedy u większości ras zaczyna się tzw okres lękowy, w którym szczenię będzie bardzo wrażliwe na wszystkie bodźce zewnętrzne co może utrudniać proces przywykania do środowiska.

Jeżeli będziemy o tym wiedzieć i znać mechanizmy postępowania to spokojnie przeprowadzimy naszego czworonoga przez ten trudny czas. Jeżeli nie to każdy nieprzyjemny bodziec może wywołać spustoszenie w i tak bardzo delikatnej psychice psa co zostawi ślad do końca życia.

Jeżeli decydujemy się na adopcję małej puchatej kuleczki to tym bardziej potrzebujemy wsparcia. Instruktor szkolenia czy behawiorysta pomogą ci określić typ psa i w miarę dorastania dostosują wychowanie i całe szkolenie do zachowań które będzie prezentował wasz pies. A mogą być bardzo różne i zmieniać się jak w kalejdoskopie. To właśnie urok kundelków.

Fundamentami, które dobrze zaprocentują w przyszłości są:

- wybór odpowiedniej dla siebie rasy /można poprosić o pomoc osoby doświadczone

  które obejrzą szczenięta, wykonają testy predyspozycji i dobrze je zinterpretują

- wybór dobrej hodowli lub właściwie przeprowadzona adopcja

- socjalizacja z otoczeniem

- socjalizacja z innymi psami

- początki nauki zasad i schematów domowych

- początki nauki podstawowych komend.

- wypracowanie dobrej komunikacji i utrwalanie więzi

Idealnym miejscem do tego aby zdobyć podstawy pracy z czworonogiem jest dobrze zorganizowane psie przedszkole. Należy pamiętać, że grupa przedszkolna to szczenięta do 12-14 tygodnia życia. Powyżej tego wieku mamy już młode psy, które podlegają nie co innemu programowi szkolenia.

Grupy psiego przedszkola liczą nie więcej niż 5 szczeniąt.

Psie przedszkole rozpoczynamy zajęciami teoretycznymi dla właścicieli, poprzez warsztaty pracy z markerem kończąc na zajęciach praktycznych z psami na placu szkoleniowym.

O termin organizacji najbliższych zajęć tego typu najlepiej  pytać telefonicznie .

bottom of page