fundamenty

Pracę z psem musimy zacząć od zbudowania dobrych podstaw. Jednak zbudowanie fundamentów nie dotyczy tylko psa ale również przewodnika. Nasza wiedza o procesach zachodzących w organizmie zwierzęcia w różnych sytuacjach, o emocjach, fazach rozwojowych, potrzebach a także poznanie rożnych technik pracy ze zwierzęciem pomogą nam w szkoleniu i spowodują, że będziemy świadomi i bardziej pewni tego co chcemy uzyskać.

Nie bądźmy ignorantami. Szanujmy psa, który na poziomie podstawowym dysponuje tymi samymi systemami emocjonalnymi co
i my ludzie.

Zręby fundamentów w pracy z psem buduje matka i hodowca dlatego bardzo ważny jest świadomy i dobry wybór miejsca pochodzenia szczenięcia. Tam zaczyna się również proces socjalizacji wewnątrz i międzygatunkowej. Jeżeli do 8 tygodnia szczenię żyło w bardzo ubogim środowisku to mamy pełne ręce roboty aby zdążyć z socjalizacją przed końcem 12 tygodnia. To właśnie wtedy u większości ras zaczyna się tzw okres lękowy, w którym szczenię będzie bardzo wrażliwe na wszystkie bodźce zewnętrzne co może utrudniać proces przywykania do środowiska.

Jeżeli będziemy o tym wiedzieć i znać mechanizmy postępowania to spokojnie przeprowadzimy naszego czworonoga przez ten trudny czas. Jeżeli nie to każdy nieprzyjemny bodziec może wywołać spustoszenie w i tak bardzo delikatnej psychice psa co zostawi ślad do końca życia.

Fundamentami, które dobrze zaprocentują w przyszłości są:

- wybór odpowiedniej dla siebie rasy /można poprosić o pomoc osoby doświadczone

  które obejrzą szczenięta, wykonają testy predyspozycji i dobrze je zinterpretują

- wybór dobrej hodowli lub właściwie przeprowadzona adopcja

- socjalizacja z otoczeniem

- socjalizacja z innymi psami

- początki nauki zasad i schematów domowych

- początki nauki podstawowych komend.

Idealnym miejscem do tego aby zdobyć podstawy pracy z czworonogiem jest dobrze zorganizowane psie przedszkole. Należy pamiętać że grupa przedszkolna to szczenięta do 12-14 tygodnia życia. Powyżej tego wieku mamy już młode psy które podlegają nie co innemu programowi szkolenia.

Grupy psiego przedszkola liczą nie więcej niż 5 szczeniąt.

Psie przedszkole rozpoczynamy zajęciami teoretycznymi dla właścicieli, poprzez warsztaty pracy z markerem kończąc na zajęciach praktycznych z psami na placu szkoleniowym.

Szczegóły organizowanych zajęć dla szczeniąt można znaleźć na stronie www.razemzpsem.pl lub pytać telefonicznie o termin organizacji najbliższych zajęć tego typu.